Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Radości

Jesteśmy zaprzyjaźnieni ze Szkołą Podstawową Nr 204 w Radości

Co roku wybieramy się na Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Radości. To doskonała okazja do spotkania naszych przyjaciół ze Stowarzyszenia Rodzina 19 Pułku Ułanów oraz młodzieży i grona pedagogicznego szkoły. Z przyjemnością i dużą radością bierzemy udział w tych jakże ważnych dla naszego kraju i naszych obywateli święta. Jest ono symbolem naszej niepodległości i niezależności.

      

Uroczystości rozpoczynają sią oficjalną mszą w kościele parafialnym, z udziałem reprezentacji wojskowej i rekonstruktorów, skąd kolumną marszową uczniowie , nauczyciele i zaproszeni goście udają się do Szkoły. Tam na placu szkolnym przed Kamieniem Pamiątkowym poświęconym Ułanom 19 PU odbywa się uroczyste złożenie wieńców i kwiatów.

      

Następnie w budynku szkolnym ma miejsce akademia przygotowana przez uczniów i nauczycieli tematycznie związana z rocznicą odzyskania niepodległości. Uczniowie zawsze prezentują swe duże zaangażowanie w kultywowaniu tradycji narodowych, talent artystyczny i wyśmienite pomysły realizacji teatralnych.

      

W Radości swoje 100 urodziny obchodził Pan Rotmistrz Tadeusz Bączkowski, który w 1939 roku dowodził plutonem kolarzy podczas Bitwy pod Mokrą. Stąd na urodzinach oprócz pięknego tortu i wielu śpiewających „Dwieście lat!” był też obecny rower bojowy dokładnie taki, jak ten z 1939 roku.

       

Dla nas kontakty ze Szkołą w Radości są dużą przyjemnością i są naszym drobnym skrawkiem udziału w wychowaniu patriotycznym młodzieży.

Powrót na stronę główną: https://19pulkulanow.opole.pl/